Καλώδια ρεύματος

buck

Senior Member
13 September 2006
502
Αλιμος
Αποφάσισα να αντικαταστήσω, τα ήδη υπάρχοντα καλώδια ρεύματος στο σύστημα μου και απευθύνομαι, σε όσους έχουν να προτείνουν κάποια καλώδια, σε λογικές τιμές.Τα προς αντικατάσταση καλώδια είναι για προ, τελικό και cd player. Θεωρώ (για να προλάβω μερικούς) ότι τα Nordost δεν ματσάρουν με το σύστημα μου, όπως και τα Cardas. Προ και τελικός ειναι τρανζιστοράτοι ενώ ο τελικός έχει ισχύ 2χ200W/8Ω . Ζητούμενο η διεύρυνση της σκηνής και των άκρων χωρίς υστερίες και τσιρίγματα.
Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους μπούν στον κόπο να απαντήσουν.
 

buck

Senior Member
13 September 2006
502
Αλιμος
Το σύστημα είναι της T+A Elektroakustik (όλα) και τα ηχεία JM Lab 926. Ο χώρος (αν και δεν νομίζω ότι παίζει κάποιο ρόλο) είναι περίπου στα 45μ2. Πλατώ το perspective καλωδιωμένο με VDH. Καλώδια ηχείων NBS Signature III και Harmonic Tech Pro 11 και ενδοσύνδεσης Ixos.
Αυτά.
 
Last edited:

paidimalama

New member
6 July 2006
54
Εγώ πάντως με τα TSUNAMI της ACOUSTIC ZEN (από την MUSIC LOVER) είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είχα τα XLO Reference παντού και τα άλλαξα όλα με τα TSUNAMI. Οι διαφορές που είδα ήταν αρκετές και ήταν αυτές ακριβώς που ζητάς & συ ! Τα έχω βάλει σε προ: Electrocompaniet 4,7 , τελ:Gamut 200 MKIII & cd:Meridian G08. Ισως η καλύτερη αναβάθμιση στο σύστημα μου !:2thumb22sup:
 

buck

Senior Member
13 September 2006
502
Αλιμος
Ευχαριστώ paidimalama.
Το συγκεκριμένο μου το πρότεινε και κάποιος άλλος απόψε, οπότε θα το δοκιμάσω οπωσδήποτε.
 

sakis65

Senior Member
4 May 2007
336
Αγαπητε buck εγω πηρα τα QED Qonduit, με λαμπατα μηχανηματα και ταιριαξαν πολυ καλα, με 60 ευρω το ενα.
Αν μπορεις να τα δοκιμασεις.
Αξιζει τον κοπο.
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,162
127.0.0.1
Στη θέση σου θα τσίμπαγα από το Ρίτσο ένα μέτρο από το κορυφαίο καλώδιο της Furutech (100 ) και θα το έχωνα επάνω δύο κορυφαία IEC της furutech (άλλα 160 ) και θα τελείωνα. :)
 

ALEXANDROS

Established Member
19 June 2006
258
Eγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις κάποιο από τα φίλτρα της ISOTEK(GEMINI).O ορφέας μπορεί να σου δανείσει.
 

Lucas Stephanides - Anakrousis

AVClub Addicted Member
16 March 2007
2,118
Στη θέση σου θα τσίμπαγα από το Ρίτσο ένα μέτρο από το κορυφαίο καλώδιο της Furutech (100 ) και θα το έχωνα επάνω δύο κορυφαία IEC της furutech (άλλα 160 ) και θα τελείωνα. :)
Και γιατί αντί 260 ευρώ να μην δώσει ας πούμε 300 και να πάρει ένα καλώδειο έτοιμο και ΟΧΙ φτιαχτό;;;; Λ.Σ.
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Από τη στιγμή που μεταξύ καλωδίου ρεύματος και IEC δεν υπάρχουν κολλήσεις, δε νομίζω να έχει διαφορά, μιλώντας πάντα για το ίδιο καλώδιο και το ίδιο IEC, φυσικά.

Οι περιπτώσεις των τερματισμών στα interconnects και τα καλώδια ηχείων, είναι άλλο κεφάλαιο.
Εκεί πολλές φορές μια κακή κόλληση καταστρέφει την ποιότητα του καλωδίου.
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,162
127.0.0.1
Και γιατί αντί 260 ευρώ να μην δώσει ας πούμε 300 και να πάρει ένα καλώδειο έτοιμο και ΟΧΙ φτιαχτό;;;; Λ.Σ.

Γιατί το ίδιο καλώδιο (με ένα εξτρά φίλτρο) το πουλάει η Furutech στα 1400 .
Επίσης γιατί καλύτερα να πάρεις το κορυφαίο από μία εταιρία (πόσο μάλλον της furutech) παρά τα φτηνά μίας άλλης.
Βέβαια από εκεί και πέρα μία ιδέα είπα, τα αυτάκια του είναι που θα αποφασίσουν.
 

Lucas Stephanides - Anakrousis

AVClub Addicted Member
16 March 2007
2,118
Γιατί το ίδιο καλώδιο (με ένα εξτρά φίλτρο) το πουλάει η Furutech στα 1400 .
Επίσης γιατί καλύτερα να πάρεις το κορυφαίο από μία εταιρία (πόσο μάλλον της furutech) παρά τα φτηνά μίας άλλης.
Βέβαια από εκεί και πέρα μία ιδέα είπα, τα αυτάκια του είναι που θα αποφασίσουν.
Δεν απαντάς σ' αυτό που σου απάντησα.
Όσο γιαν το φτηνό και το ακριβό είναι σχετικό. Είμαι δυστυχώς αντιπρόσωπος και είναι αντιδεοντολικό να μιλήσω με παράδειγμα.
Και κάτι ακόμα:μακριά από φίλτρα και δεν συμμαζεύεται!Λ.Σ.